Zobacz również stację Byczyna

lub zadzwoń
+63 246 62 00
Od poniedziałku do piątku,
w godzinach 8.00–15.00
Zasilanie regionu dziś

Stacja Skawina i Elektrownia Skawina

Stacja elektroenergetyczna Skawina ma kluczowe znaczenie dla zasilania aglomeracji krakowskiej ponieważ to właśnie z niej energia elektryczna dociera bezpośrednio do miasta. Stacja stanowi ogniwo łączące Krajowy System Elektroenergetyczny z Krakowem i jego okolicami.

Stacja elektroenergetyczna Skawina. W tle Elektrownia Skawina

Obiekt wybudowano w 1958 roku. Aby zagwarantować na kolejne dziesiątki lat pewność nieprzerwanych dostaw prądu do aglomeracji Krakowa wymaga on nie tylko modernizacji, ale także rozbudowy. Rozwój stacji jest ściśle związany z planami dotyczącymi rozwoju Elektrowni Skawina S.A. Stacja umożliwia bowiem wprowadzenie wytworzonej w elektrowni energii elektrycznej do sieci przesyłowej. Sama Elektrownia Skawina S.A. jest jedną z największych firm w Skawinie i jedną z większych w regionie. Zainstalowana w niej moc elektryczna wynosi 490 MW. Elektrownia zasila w ciepło miasto Skawina oraz zachodnią część Krakowa. Posiada ponad 20% udział na rynku ciepła aglomeracji krakowskiej.

Po rozbudowie i modernizacji stacja Skawina stanie się bardzo ważnym elementem sieci przesyłowej najwyższych napięć 400 kV – nowa rozdzielnia 400 kV zwiększy bezpieczeństwo pracy linii 400 kV Tucznawa-Tarnów, zapewniając tym samym aglomeracji krakowskiej dostawy energii elektrycznej
z dwóch niezależnych źródeł..
Powrót